Сайт м. Бердичева
Бердичів - офіційний портал міста » Управління держземагенства інформує » ЧИ ПОТРІБЕН МОРАТОРІЙ НА ПРОДАЖ ЗЕМЕЛЬ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОГО ПРИЗНАЧЕННЯ?
 (голосів: 10)


Відділ Держкомзему у м. Бердичеві нагадує, що мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення діє в Україні з 2002 року. Востаннє він був подовжений Верховною Радою 19 січня 2010 року – до 1 січня 2012.

Для того, щоб мораторій було знято, повинен вступити в силу закон «Про державний земельний кадастр», завдання якого – легалізувати інформацію про земельні ділянки, та закон «Про ринок земель», який вкрай потрібний для розвитку земельних відносин, оскільки включає земельні ресурси до економічного обігу. Метою законопроекту «Про ринок земель» є визначення правових та економічних засад ринкового обігу земельних ділянок, встановлення порядку їх продажу, визначення економічних, екологічних і правових обмежень обігу земель сільськогосподарського призначення, оптимізація сільськогосподарського землекористування і визначення ефективного власника землі.

Прийняття законопроекту «Про державний земельний кадастр» дозволить створити правову базу проведення земельно-кадастрової діяльності, введення державного земельного кадастру як ефективного механізму гарантування прав власності на землю і державного управління земельними ресурсами. У рамках реформування законодавчої бази планується наповнення електронного загальнодержавного кадастру землі, зменшення часу на реєстрацію прав власності на землю до 14 днів, проведення інвентаризації земельних ресурсів та затвердження паспортів агропромислового виробництва.

Близько 43 мільйонів гектарів земель сільськогосподарського призначення (за даними Державного земельного кадастру) залишаються поза легальними ринковими відносинами. Однак, враховуючи значну кількість "сірих" схем відчуження землі, "тіньовий" ринковий обіг сільськогосподарської землі триває увесь час дії мораторію. Такий характер земельних операцій не тільки гальмує інвестування у землю та АПК загалом, але й призводить до подальшої деградації селянства.

Ринок землі став об’єктивною неминучістю ще 2002 року: тоді набрав чинності Земельний кодекс України, який узаконив приватну власність на землю. Відтоді 6,9 млн громадян отримали земельні сертифікати, 6,5 млн – державні акти на право власності на землю. Нині понад 50 відсотків українських земель приватизовано. Згідно статистики понад 17 відсотків пайовиків проживають за межами територіальних громад, та не мають наміру займатися сільськогосподарським виробництвом і управляти земельними активами, що призводить до невикористання земель сільськогосподарського призначення; понад 30 відсотків – це пенсіонери, що не мають фінансових та фізичних можливостей займатися землеробською роботою. Тому їм держава повинна дати можливість розпорядитися своєю землею, своєю власністю й отримати ти якийсь від цього зиск. Але забезпечити такий дохід і вигоду держава має не дикими ринками, а діями таких законів, щоб було вигідно одним продати свою ділянку і не завдати шкоди державі, майбутнім поколінням і не нашкодити виробництву сільськогосподарської продукції.

Також серед негативних наслідків продовження мораторію на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення науковці зазначають основні: стримування консолідації (об’єднання) земель в наслідок нераціональних розмірів землеволодінь, черезсмужжя, вкраплення дрібних ділянок інших власників у масиви земель господарств тощо; концентрації більшої частини земель сільськогосподарського призначення у власності найменш економічно активної частини сільського населення (пенсіонерів та осіб передпенсійного віку); блокування процесів створення крупнотоварних господарств ринкового типу, що знижує конкурентоспроможність вітчизняного сільського господарства на світових ринках.

Враховуючи світовий досвід, можна зазначити, що цивілізований ринок земель потрібен як суспільству, так і державі в цілому.


Статтю підготував: головний спеціаліст відділу Держкомзему у м.Бердичеві - Довгалюк Н.М.
Опубліковано: Міський інформаційний тижневик «Бердичівські новини» № 29(310) 21.07.2011р.-27.07.2011р
Інформаційний тижневик „Бердичев Деловой”№ 30(578) від 28.07.2011р.


Теги
admin02786
Інформація
"Гості" не можуть коментувати дану новину.
Офіційна сторінка м. Бердичева
Redesign by MMD

© Бердичів - 2013 Всі права захищено.


Всі права на статті, ілюстрації, інші матеріали належать БМР та охороняються законом України
"Про авторське право і суміжні права".
При використанні матеріалів посилання на сайт обов'язкове.